Mercedes-Benz

Ömrünü Tamamlamış Araçlar

Mercedes-Benz, sunduğu ürünlerin tasarımı aşamasından başlamak üzere üretim, ürün kullanımı ve satış sonrasında çevreyi koruyacak şekilde hareket etmeyi ilke edinmiştir.

Bir Mercedes-Benz araç sahibi olarak aracınızın bakım ve onarımlarını yetkili servis ağında orijinal yedek parçalar ile yapmanız halinde hem aracınızın değerini korur, hem de servis hizmeti sonrası çıkan parçaların çevreci bir şekilde yeniden kazanıma dahil edildiğinden emin olursunuz.

30.12.2009 tarihinde yayımlanan Ömrünü Tamamlamış Araçların (ÖTA) Kontrolü yönetmeliği ile Çevre ve Orman Bakanlığı da kütlesi 3.5 tonu aşmayan araçlardan* kaynaklanan atıkların toplanması, depolanması ve değerlendirilmesi ile ilgili araç üreticilerine, satıcılarına, servislerine, araç sahiplerine, geri dönüşüm-kazanım-bertaraf tesislerine yeni düzenlemeler getirmiştir. 

*Yönetmelik, ömrünü tamamlamış olan; sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan yolcu taşımaya yönelik motorlu araçları, azami kütlesi 3,5 ton'u aşmayan motorlu yük taşıma araçları, motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçları, ve bunlara ait parçaları kapsamaktadır.

Yönetmelik kapsamında ömrünü tamamlamış Mercedes-Benz, smart, Maybach, SLR aracınızı Çevre ve Orman Bakanlığı internet sayfasında duyurulan herhangi bir lisanslı teslim noktasına teslim edebileceğiniz gibi Mercedes-Benz Türk’ün anlaşmalı Otokumbara toplama noktasına bir bedel ödemeden de teslim edebilirsiniz. Size en yakın teslim noktasını ve teslim şartlarını öğrenmek veya başvurunuzu yapmak için www.otokumbara.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer tüm sorularınız için bizi Mercedes-Benz İletişim Hattı 444 62 44’den arayabilir ya da Mercedes-Benz İletişim Formu’nu kullanarak soru, öneri ve taleplerinizi bizlere ulaştırabilirsiniz.

Çevre konusunda gösterdiğiniz duyarlılığa teşekkür ederiz.